Свечано отварање реновираног Завичајног музеја Рума

јун 14, 2024

Свечано отварање реновираног Завичајног музеја Рума одржано је 29. маја 2024. године са почетком у 13 часова. Свечаности су присуствовали потпредседница Владе АП Војводине Сандра Божић, покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Александра Ћирић Бошковић, председник Скупштине Општине Рума Стеван Ковачевић, директори музеја широм земље, колеге, бројни сарадници и пријатељи музеја.

Општина Рума, уз подршку Министарства културе и Покрајинског секретаријата за културу, финансирала је свеобухватну реконструкцију велелепног здања у коме се музеј налази. Овај пројекат представља резултат вишегодишњег рада и ангажовања локалне самоуправе да установе културе поврате достојанство које заслужују.

Посебну захвалност Музеј упућује Општини Рума и тадашњој председници Општине Рума, а сада покрајинској секретарки за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, Александри Ћирић, која је покренула ову иницијативу ступивши на функцију председника општине. Локална самоуправа издвојила је значајна средства за реновирање и очување најстаријег објекта у граду, некадашње Пејачевићеве гимназије. Такође, захваљујући њеном ангажовању и одличној сарадњи са вишим нивоима власти, музеју су обезбеђена неопходна средства да зграду у потпуности обнови.

Велику захвалност музеј упућује и садашњој председници Владе АП Војводине, а некадашњој министарки културе, Маји Гојковић. Захваљујући поверењу и великој подршци Министарства културе и Покрајинске Владе Рума је добила модеран музеј.

Током церемоније отварања, председник Скупштине Општине Рума, Стеван Ковачевић, осврнуо се на труд да се ова лепа зграда музеја осавремени и сачува за нове генерације, истичући да ће богата културно-историјска традиција Руме и околине сада бити презентована на начин који је прилагођен најсавременијим стандардима.

Директор Завичајног музеја Рума, Урош Николић, истакао је важност реконструкције за публику која ће сада уживати у новим изложбама, предавањима и радионицама у лепшем окружењу, али и за запослене који ће сада имати много боље услове за рад. Бројни експонати прикупљени дугогодишњим ангажовањем сада ће бити презентовани на нов начин уз имплементацију савремених технологија.

Потпредседница Покрајинске владе Сандра Божић изјавила је да велико интересовање за улагање у Завичајни музеј у Руми на сва три нивоа власти потврђује његов значај за очување културног наслеђа Србије. Изразила је уверење да ће и друге локалне самоуправе препознати вредност својих завичајних музеја и наставити са улагањима у културу.

Отварање нове сталне поставке означава нови период у историји Завичајног музеја Рума, пружајући модернизован простор који рефлектује богату културну и историјску баштину овог краја.