Промоција монографије „Завичајни музеј Рума 1962 – 2022“

дец 7, 2023

У читаоници Градске библиотеке „Атанасије Стојковић“ у Руми представљена је монографија „Завичајни музеј Рума 1962 – 2022“, приређена у част 60 година постојања Музеја.

Поред многобројне публике, представљању монографије присуствовали су Александра Ћирић Бошковић, председница Општине Рума, Биљана Поповић Јовановић, заменица председнице Општине Рума, Стеван Ковачевић, председник Скупштине Општине Рума и монс. Јосип Ивешић, жупник римокатоличке жупе Узвишења Светог Крижа Рума и генерални викар Сремске бискупије.

Публику је поздравио Урош Николић, директор Завичајног музеја Рума, модератор вечери био је Бата Нинковић који је прочитао и одломке из монографије. Потом су о овом изузетном издању говорили рецензенти – мр Тијана Станковић Пештерац, музејска саветница, директорка Музеја Војводине и Ђорђе Бошковић, музејски саветник у Завичајном музеју Рума. Монографију је представила ауторка Снежана Јанковић, виши кустос у Завичајном музеју Рума. Вече је употпунила предивна изведба младе уметнице Јелене Станковић која је свирала Шуманову Арабеску у Ц-дуру.

Публика је имала прилику да чује кратак преглед истраживања шест деценија постојања музеја, да сазна више о важним тренуцима у историји музеја и да се упозна са запосленима који су га обликовали кроз године.

Ова монографија је посвећена свима који су допринели раду Музеја, од запослених до свих генерација публике које су нас подржавале свих ових шест деценија. Као што су и скоро сви говорници вечерас напоменули, музеј у потпуно обновљеном простору започиње ново поглавље у својој историји.