Изложба „Рума у рату 1941 – 1944“

окт 25, 2021

На дан ослобођења Руме у Другом светском рату, 27. октобра, отворена је изложба „Рума у рату 1941 – 1944“. На свечаном отварању изложбе многобројној публици музеја обратили су се аутор изложбе Снежана Јанковић – кустос историчар, директор Завичајног музеја Рума Бранислава Коњевић, секретар СУБНОР-а Предраг Вукмирић и заменик председника Општине Рума Александра Ћирић.

Ове године навршило се 80 година од напада Хитлерове Немачке на Краљевину Југославију када је бомбардовањем Београда и уласком окупаторских трупа почео Други светски рат у нашој земљи. Учесници и савременици ових догађаја данас су веома ретки а новије генерације ово време полако препуштају забораву.

Завичајни музеј Рума, који се, између осталог, бави и неговањем културе сећања, приредио је меморијалну изложбу „Рума у рату 1941-1944“. Путем оригиналних фотографија, грађе, оружја и опреме приказани су догађаји током четири ратне године у Руми и селима румског среза. Акције партизанских десетина, настанак партизанских одреда, блокаде и пустошења села од стране окупатора, хапшења, стељања и одвођења у логоре сегменти су изложбене поставке који упечатљиво приказују овај период. Посебан сегмент изложбе представља меморијални део посвећен стрељаним родољубима који осим фотографија, грађе и оригиналних керамичких плочица са првобитног споменика стрељаним жртвама садржи и видео презентацију.

Изложба ће трајати до 30. 11. 2021.