Етнолошка изложба „Етнографско наслеђе Косова и Метохије“

мај 14, 2021

У оквиру манифестације „Музеји за 10“ у Завичајном музеју Рума 13. маја 2021. године, отворена је гостујућа изложба Музеја у Приштини са привременим седиштем у Етнографском музеју у Београду „Етнографско наслеђе Косова и Метохије“.

Ауторка изложбе истиче да је Музеј у Приштини, трудом и радом врсних кустоса, успео да оформи фантастичну збирку са преко 30.000 предмета. Након НАТО бомбардовања принуђени су да напусте своје домове, као и матичну зграду, те су од 1999. године нашли уточиште у Етнографском музеју у Београду и од тада тамо несметано раде. Запослени Музеја у Приштини се већ 22 године труде да чувају и штите наше културно благо приређујући разноразне изложбе у земљи и иностранству, као и бавећи се издавачком делатношћу где су издали веома значајне монографије, књиге, студије и публикације.

Аутор изложбе, кустос етнолог Музеја у Приштини Мина Дaрмановић, публици је представила 21 клирит фотографија комплета сеоске и градске ношње, као и појединачних предмета који потичу из XIX и почетка XX века. Представљени су Косово и Метохија као област која је на раскрсници где су се укрштали разни путеви, као и културни утицаји и посебна је по разноликости народних ношњи. Изложен је и део накита који је украшавао одећу, накит за главу, наушнице, ланци, привесци, наруквице, итд.

Изложба ће бити доступна посетиоцима до 13. јуна 2021. године.

Улаз је бесплатан!

Прочитајте још

ПОСЕТИТЕ НАС

Главна 182, 22400, Рума, Србија

ПОШАЉИТЕ НАМ ПОРУКУ

ПОЗОВИТЕ НАС

O МУЗЕЈУ

Основан 1. марта 1962. решењем Народног одбора општине Рума као „завичајни историјско-природњачки музеј“ са прецизно утврђеним задатком „да ради на ископавању, сакупљању и сређивању збирки предмета, слика и записа историјске вредности, затим да организује изложбе и предавања…“

РАДНО ВРЕМЕ

Завичајни музеј Рума је због радова на санацији објекта привремено затворен за посетиоце.

Veb prezentacija je licencirana pod uslovima licence Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 3.0 Srbija; Dizajnirano od strane Play Media

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja