Sa otvaranja izložbe „Kojekude Karađorđe“.
Zavičajni muzej Ruma, 7. mart 2018.
Galerija
U saradnji Zavičajnog muzeja Ruma, Muzeja grada Novog Sada i Vojnog muzeja u Beogradu u sali legata Milivoja Nikolajevića ove sedmice otvorena je izložba „Kojekude Karađorđe“.
Karađorđe Petrović, vrhovni vožd Prvog srpskog ustanka, ličnost je koja zauzima centralno mesto u istoriji srpskog naroda, kao i u epskim pesmama, u kojima se narodna istorija piše i pamti po junacima.
Autori izložbe Gordana Bulović i Mirko Peković smatraju da su dva veka od ubistva vožda Karađorđa, trenutak da se podsetimo velikih nacionalnih previranja i rađanja savremene srpske države, a ujedno odamo dužno poštovanje i očuvamo sećanje na važne događaje i znamenite ličnosti koje su obeležile najveću epopeju srpske istorije u novom veku.
Gordana Bulović iz Muzeja grada Novog Sada, koja je posetioce vodila kroz izložbu, napominje da je Karađorđe utkan u kompletan naš život i da je on i danas svuda oko nas.
„Trudili smo se da prikažemo vreme u kome je Karađorđe vojevao i njegove saborce. Želimo da se podsetimo velike revolucije iz te 1804. godine, koje se podjednako plašila Austro-Ugrarska, Turska, Francuska i Ruska carevina. To je prva revolucija u Evropi sa kojom kreće novi vek, novo ustrojstvo evropskih država, a pogotovo naše nacionalne države“, kazala je Gordana.
Na izložbi su predstavljeni originalni predmeti, slike, replika voždove dolame, a izloženo je i oružje. To oružje ne treba da plaši, jer to nije vojno oružje već ukrasno, koje zapravo predstavlja najveći domet jednog puškarskog zanata, tvrdi autorka izložbe.
„To oružje je služilo više za kinđurenje i pokazivanje, pa će tako svi posetioci Zavičajnog muzeja videti da su na slikama svi srpski ustanici, hajduci i vojvode, uglavnom za pasom nosili dve kubure, jatagan, mač i sve ono što je krasilo jednog junaka. Pored slika nastalih između dva svetska rata, u rumskom muzeju se mogu videti i srpske zastave sa početka 19. veka. Srbija u to vreme nema majstore za zastave, pa su se uglavnom koristile crkvene zastave, poput ove žuto-zelene sa početka ustanka. Izložena je i Karađorđeva bordo zastava sa ocilima iz 1811. godine, sa jasnom heraldikom i simbolima jedne državnosti, kojom Karađorđe svesno poručuje da želi da napravi novu državu“, zaključila je Gordana Bulović.
Pored Karađorđa, jednog od najvećih junaka svog doba, o kome je pisano na čak šest jezika, na izložbi su prikazani i Hajduk Veljko, Ilija Birčanin i drugi srpski junaci 19 veka. Izložba je otvorena do 10. aprila 2018. godine.
Galeija
tekst i slike: Mile Vajagić, sa zvaničnog sajta Opštine Ruma