VEČERI ARHEOLOŠKOG FILMA

jul 12, 2019

MANIFESTACIJA/ KULTURNO LETO 2019
domaćin: Uroš Nikolić, kustos arheolog
Zavičajni muzej Ruma ponedeljak, utorak 15,16. jul 2019 u 20.30
ulaz slobodan

VEČERI ARHEOLOŠKOG FILMA
Zavičajni muzej Ruma i Narodi muzej Beograd u ponedeljak i utorak 15. i 16. jula 2019. godine, u okviru manifestacije Rumsko kulturno leto organizuju „Večeri arheološkog filma“. Tokom dve večeri biće prikazano ukupno šest filmova izdvojenih sa 20. Međunarodne smotre arheološkog filma, sa tematikom od rane praistorije do poznog srednjeg veka na našim prostorima.

Program prve večeri:

Praistorija nikšićkog kraja
Režija: Vasilije Marojević
Crna Gora 2018. Trajanje 19′
Najnovija arheološka istraživanja Crvene stijene i Vrbičke pećine u okolini Nikšića u Crnoj Gori. Crvena stijena je bila naseljena još u paleolitu, kao i kasnije, u doba mezolita, neolita i metalnog doba. Najstariji kameni artefakti su stari oko 180.000 godina, a nalazi o postojanju pračoveka preko 100.000 godina. Rezultati dobijeni u istraživanjima pokazali su postojanje 31 kulturnog sloja. Razna oruđa (diskovi, rezači, šiljci, strugači itd.) većinom su pravljena od kamena, a manje od kosti i roga. Naseljavanje ljudi teklo je u nekoliko etapa. Zajednice koje su nastanjivale Crvenu stijenu, su se bavile lovom i ribolovom, živele polunomadskim životom i kretale su se u hordama. U najdubljim slojevima otkriveni su ostaci pećinskog medveda, ali ne i hominida.
Vrbička pećina kao arheološko nalazište već je posvedočilo o životu u doba praistorije na području Crne Gore.

 

Borđoš, 7000 godina pre
Režija: Rastislav Durman
Srbija 2018. Trajanje 52′
Arheološka istraživanja na lokalitetu Borđoš otpočela su 2014. godine u organizaciji Muzeja Vojvodine uz učešće Instituta za praistoriju i ranu istoriju Kristijan Albreht Univerziteta u Kilu (Nemačka). Multidisciplinarni tim, osim arheologa, činili su arheobotaničari, arheozoolozi, geomorfolozi, geofizičari, pedolozi i drugi stručnjaci. Iskopavanja su utvrdila postojanje naselja iz kasnoneolitskog perioda na površini od 40 ha. U široj oblasti ovog nalazišta konstatovani su tragovi života od starijeg neolita do srednjeg veka, ali je pažnja istraživača usmerena na naselje u kojem su pre 7.000 godina živeli stanovnici potiske kulture koji su održavali žive kontakte sa stanovnicima naselja vinčanske kulture na jugu. Sveobuhvatnom geomagnetnom prospekcijom ustanovljeno je da je ovo naselje bilo oivičeno sistemom rovova, a spoljni sistem odbrane činio je bedem sa sedam kapija. Arheološkim rekognosciranjima u neposrednoj blizini Borđoša otkrivena su 23 lokaliteta iz različitih perioda. Jedan od njih je i lokalitet Prečka koji pripada starčevačkoj kulturi.

Vinča na Banjici
Režija: Smiljana Popov
Srbija 2017. Trajanje 6′
Jeste li znali za Vinču na Banjici? Naselje tehnološki najnaprednije praistorijske kulture na svetu, slučajno je pronađeno na Banjici kada su radnici 1921. kopali drum za Avalu. Trebalo je da prođe tri decenije da bi arheolozi počeli iskopavanja i otkrili blago svetske baštine. Lokalitet koji je 1964. proglašen za zaštićeno kulturno dobro, i koji predstavlja svetsku kulturnu baštinu prekrila je, verovali ili ne, divlja gradnja nesrećnih 90-ih godina prošlog veka.

 
Program druge večeri:
 
Bliže Maksimijanu
Režija: Slobodan Maksić
Srbija / Australija 2018.
Trajanje 26′
Film prati srpsko-australijski tim stručnjaka i studenata tokom druge kampanje arheoloških iskopavanja na lokalitetu Glac, kod Sremske Mitrovice, 3km od nekadašnjeg Sirmijuma. Na prostoru današnje Srbije rođeno je sedamnaest rimskih careva. Trojica su na ovom tlu podigli palate: Galerije u Romulijani, Maksimin Daja u Šarkamenu i Konstantin na Medijani. Da li Glac krije još jednu carsku palatu pokazaće predstojeće dugogodišnje australijsko-srpsko istraživanje.

 

Kraku Lu Jordan
Režija: Dejan Radulović
Srbija 2018. Trajanje: 24′
Jedinstven arheo-metalurški kompleks iz III veka posle Hrista. Ovakav kompleks nigde nije pronađen u Evropi. Služio je u obradi metala a pre svega zlata. Nalazi se u Homolju koje je zbog zlata oduvek bilo na meti osvajača. Reka Pek je od pamtiveka bila zlatonosna a prerađivački centar Kraku lu Jordan je dugo služio rimskoj imperiji. Kroz priču o ovom metalurškom kompleksu odlazimo i u vreme pre dolaska Rimljana jer su Romeji praktično došli na prostore koji više milenijuma pre njih imaju kontinuitet u obradi metala. Tu je i priča o Argonautima, starim rudarskim tunelima i originalnim načinom vađenja rude. Tu je i Viminacijum, Pinkum i druga mesta koja nas povezuju sa metalurgijom zlata a pre svega putevima zlata koji su menjali destinacije. Dokumentarni film Kraku Lu Jordan je rađen na nekoliko bitnih destinacija na istoku Srbije.

 
Odežda kneza Lazara
Režija: Nada Savić
Srbija 2018.
Trajanje 26′
Haljina kneza Lazara, u koju su njegove mošti obučene i sahranjene nakon Kosovskog boja, danas je najvredniji eksponat u Muzeju Srpske pravoslavne crkve. U sudbini haljine ogleda se i sudbina srpskog naroda, a njena vrednost nadilazi ovozemaljske prilike.

 

 

 

Pročitajte još

POSETITE NAS

Glavna 182, 22400, Ruma, Srbija

POZOVITE NAS

O MUZEJU

Osnovan 1. marta 1962. rešenjem Narodnog odbora opštine Ruma kao „zavičajni istorijsko-prirodnjački muzej“ sa precizno utvrđenim zadatkom „da radi na iskopavanju, sakupljanju i sređivanju zbirki predmeta, slika i zapisa istorijske vrednosti, zatim da organizuje izložbe i predavanja…“

RADNO VREME

Zavičajni muzej Ruma je zbog radova na sanaciji objekta privremeno zatvoren za posetioce.

Veb prezentacija je licencirana pod uslovima licence Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 3.0 Srbija; Dizajnirano od strane Play Media

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja